جهت برداشتن کیسه صفرا عمل باز بهتر است یا لاپاروسکوپی(بسته)؟

سوال اغلب بیماران اینه،کدوم روش بهتره آقای دکتر؟

عمل لاپاروسکوپی بدلیل برش کمتر،درد کمتر،احتمال عفونت و فتق کمتر و برگشت زودتر به شرایط عادی زندگی،انتخاب اول جراح و بیمار هست.اما چرا گاها از لاپاروسکوپی بد گفته میشه؟!

۱-در بعضی بیماران،خصوصا خانمهای جوانی که بتازگی زایمان انجام دادن و افراد پیر،مشکل اصلی وجود سنگ یا تنگی در مجرای صفراوی هست ولی بدلیل سختی تشخیص توسط سونوگرافی و عدم توجه کافی جراح،ممکنه علایم 

به سنگ کیسه صفرا ربط داده بشه و عمل برداشتن کیسه صفرا (باز یا لاپاروسکوپی)انجام بشه!در این موارد بیمار بلافاصله 

بعد از جراحی دچار تشدید درد،زردی و استفراغ میشه 

و مسئله به تکنیک لاپاروسکوپی ربط داده میشه در حالی که مشکل جای دیگریست.راه دقیق تشخیص،ارزیابی تستهای کبدی قبل از عمل هست.

۲-در عمل لاپاروسکوپی،بدلیل اینکه امکان لمس ارگانها با انگشت وجود نداره و جراح با چشم تصمیم میگیره،امکان بررسی مجرای صفراوی و لمس سنگ احتمالی حین جراحی نیست و این مشکل از معایب لاپاروسکوپی هست.

۳-اصولا بدلیل برش و درد کمتر،تمایل کلی به عمل جراحی در بیماران،خصوصا افراد جوان بیشتر هست و این افزایش شیوع عمل جراحی بالطبع با افزایش عوارض همراه هست و ارتباطی به تکنیک جراحی نداره.

۴-در بعضی موارد نیز جراح ممکنه در حین لاپاروسکوپی به مجرای صفراوی یا روده آسیب بزنه و منجر به بروز عوارض بشه.

 

خلاصه کلام اینکه عمل جراحی لاپاروسکوپی روش انتخابی در جراحی کیسه صفرا هست و جراح می بایست همیشه قبل از عمل جراحی تستهای کبدی رو چک کنه تا از بروز عوارض جلوگیری شود.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *